Unit Rate

$2.99
(No reviews yet) Write a Review
Unit Rate

Slides designed to teach understanding unit rates.  A total of 8 slides with space to illustrate and write during the lesson and the file you download contains a jpeg, PDF, and power point file.

6.RP.2
Understand the concept of a unit rate a/b associated with a ratio a:b with b ≠ 0, and use rate language in the context of a ratio relationship. For example, “This recipe has a ratio of 3 cups of flour to 4 cups of sugar, so there is 3/4 cup of flour for each cup of sugar.” “We paid $75 for 15 hamburgers, which is a rate of $5 per hamburger.

7.NS.3
Solve real-world and mathematical problems involving the four operations with rational numbers.

7.RP.1
Compute unit rates associated with ratios of fractions, including ratios of lengths, areas and other quantities measured in like or different units. For example, if a person walks 1/2 mile in each 1/4 hour, compute the unit rate as the complex fraction 1/2/1/4 miles per hour, equivalently 2 miles per hour.

 

To see the full length lesson video for these slides: http://skubes.com/lesson/unit-rate